Maja w finale Stypendium im. Bogny Olszewskiej!

Anna Knapek, Dorota Kotas, Justyna Lipko-Konieczna, Zofia Czartoryska, Anna Żórawska, Anna Rochowska, Dominika Knap, Anna Krajewska, Edyta Ołdak. Fot. Adam Gut

Czy osoba niepełnosprawna intelektualnie może ubiegać się o stypendium? Jasne jest, że w procesie rekrutacji, a potem w realizacji, będzie potrzebna pomoc. Może realizacja stypendium będzie odrobinę trudniejsza, ale tak, każdy powinien mieć szansę i próbować.

Wydaje mi się, że często my rodzice sami ograniczamy się i nie wierzymy w możliwości naszych podopiecznych. Z góry nastawiamy się, że to trudne, często jesteśmy zmęczeni i zniechęceni. Warto jednak przełamać bariery, które w nas też tkwią głęboko.

Pod koniec września natrafiłam na informację o Stypendium im. Bogny Olszewskiej. Niezwykłe stypendium, pamięci niezwykłej osoby.

Jako pierwsza w Polsce, pracując w Muzeum Sztuki Nowoczesnej zwróciła uwagę na potrzeby osób głuchych, niewidomych, autystycznych w kontakcie ze sztuką. Zainicjowała wprowadzenie systemu audio deskrypcji  dla niewidomych. Była feministką, aktywistką i starszą siostrą niewidomej Zuzi.

Jej nagła śmierć w wieku 26 lat była dla wszystkich zaskoczeniem, pomysł powołania Fundacji Nieograniczona i stypendium jej imienia w celu kontynuowania jej misji pojawił się bardzo szybko.

Zgłoszenie wysłaliśmy ostatniego dnia. Jakaż więc była radość, gdy okazało się, że jesteśmy w finale, i Marta Przasnek z Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprosiła nas na rozmowę z Jury.

Pierwszy raz w życiu Maja stanęła przed komisją i to nie byle jaką komisją: siedem przedstawicielek ważnych instytucji kulturalnych stolicy, finaliści poprzedniej edycji, Elżbieta Olszewska. Wiele, wcale nie łatwych pytań. To nowe doświadczenie w życiu.

Stypendium przyznane zostało Dorocie Kotas, ale sam fakt bycia w gronie finalistek to olbrzymie wyróżnienie! Nie poddajemy się, będziemy próbować nadal.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: