Maja stypendystką miasta stołecznego Warszawy 2022!

Maja Kowalczyk w przedstawieniu Teatru 21  "Jak przestałem być idealny" / fot. Maciej Czerski

Maja Kowalczyk w przedstawieniu Teatru 21 “Jak przestałem być idealny” / fot. Maciej Czerski

22 grudnia 2021 Maja Kowalczyk, osoba z Zespołem Downa, pierwszy raz w historii, może nawet pierwsza w Polsce, otrzymała stypendium artystyczne miasta stołecznego Warszawy.

Na równi z uznanymi artystami, twórcami będzie rozwijać się artystycznie przy wsparciu miasta. 

Z jednej strony ogromnie się cieszymy, z drugiej jest to dla Mai duże wyzwanie, poczucie odpowiedzialności by sprostać zadaniu.

Ale po kolei, jak w ogóle narodził się pomysł ubiegania się o stypendium. 

Maja w swojej pracy w Teatrze 21 poznaje wielu pełnosprawnych twórców, plastyków, artystów. Imponują  jej. Uważnie słucha ich rozmów, utożsamia się z nimi, chce być taka jak oni. Czasem zadaje pytania: Czy mogłabym studiować na Akademii? Co to jest stypendium? Czy ja też mogę je otrzymać?

I te pytania, stały się dla mnie impulsem do działania, dlaczego nie spróbować. Przecież Maja ma już ponad 16 lat doświadczenia pracy w zespole Teatru 21, całkiem spory dorobek samodzielnej działalności artystycznej, udział w wielu festiwalach, przeglądach, reklamach.

Podjęłyśmy decyzję – startujemy! 

Jednym z kryteriów miało być nawiązanie do tematyki związanej z Warszawą. Szybko wpadłyśmy na piosenkę Czesława Niemena “Sen o Warszawie” i wokół niej narodził się pomysł.

Tekst piosenki odczytany w kontekście niepełnosprawności nabrał nagle nowego znaczenia. “Mam tak samo, jak Ty – miasto moje Ja w nim” – jakie jest moje miejsce na mapie kulturalnej Warszawy, czy mam szansę wystąpić, zatańczyć, zagrać tam, gdzie z reguły jestem widzem. Jak przyjmie mnie Warszawa i jej mieszkańcy ? Czy mam na tyle odwagi, by podjąć taką próbę ? Zobaczymy. Na te niełatwe pytania będziemy wkrótce  szukać odpowiedzi.

Napisać poprawnie wniosek nie było łatwo. Pomogły nam ogromnie Justyna Wielgus i Justyna Lipko-Konieczna z Teatru 21. Cudowne rekomendacje dostaliśmy od Marty Górnickiej, Hanny Wróblewskiej, Aleksandry Dziurosz i Piotra Morawskiego. Wreszcie zaufali nam członkowie komisji, biuro kultury miasta stołecznego Warszawy.

Wszystkim dziękujemy. A teraz pora zabrać się do pracy!

Stypendium finansuje m.st.Warszawa

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: