Jestem Artystką!

Dziś w Polsce startuje kampania społeczna „Jestem Artystą” (Jestem Artystką), mająca na celu podnoszenie widoczności niepełnosprawnych artystów w Polsce.

Kampania obejmuje sześciu czołowych polskich artystów, przejmuje billboardy, ogromne ekrany i przestrzenie publiczne z wizerunkami niepełnosprawnych tancerzy, choreografów, reżyserów teatralnych i performerów.

Jestem dumna, że Maja jest wśród nich i razem z Dominiką Kozłowską, Tatianą Cholewą, Katarzyną Żeglicką, Danielem Kotowskim, Filipem Pawlakiem i Patrykiem Krauze walczy o bycie rozpoznawalną w świecie sztuki, w jej głównym nurcie bez etykiety sztuki osób niepełnosprawnych.

Maja jest w zespole Teatru 21 od lat 17, wystąpiła w kilkunastu mniejszych i większych rolach teatralnych, pracuje nad kolejnymi. Sztuka, którą prezentuje nie jest formą terapii, jest potrzebą tworzenia i przekazywania swoich przeżyć innym. Nie chce taryfy ulgowej, chce tworzyć na tych samych prawach jak inni. Nie chce być postrzegana przez pryzmat niepełnosprawności

Na pytanie dlaczego wzięła udział w kampanii odpowiada :

“Chcę pokazać, że dużo potrafię, lubię teatr, lubię komponować muzykę, improwizować na saksofonie, tańczę, śpiewam, maluję. Lubię dawać ludziom radość”.


Zdjęcia do kampanii wykonała Renata Dąbrowska, specjalizująca się w fotografii portretowej i dokumentalnej. Wielokrotna laureatka konkursu Grand Press Photo. 

fot. Aleksandra Kowalczyk


Więcej o projekcie przeczytać można będzie na stronie internetowej: https://www.britishcouncil.pl/projekty/sztuka/jestem-artysta

https://www.vogue.pl/a/niepelnosprawni-artysci-i-artystki-najsilniejsze-bariery-sa-w-glowach

Kampania “Jestem Artystą” powstało na zamówienie British Council w ramach największego w Europie programu o sztuce i niepełnosprawności Europe Beyond Access.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: